Reklam
Nihat Altay

Nihat Altay

Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı

İnternet Abonelerinin Yaşadığı Sorunlar

08 Ocak 2021 - 12:03 - Güncelleme: 08 Ocak 2021 - 12:10

Ülkemizde internet erişimi sağlayan işletmelerin çekim gücünde önemli yol aldıkları görünse de hala mağdur olan ve sorunlarına çözüm bulunamayan aboneler var. Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez aracı haline gelen telefon ve internet çekim kuvvetinde oluşan olumsuzluklar, iş ve sosyal hayatın tüm akışını engeller hale geldi. Bu durum gerek bize, gerekse çeşitli platformlarda sürekli dile getiriliyor.

Sorunlar arasında en öncelikli olanı bazı köy ve ilçelerde alt yapının oluşmadığından dolayı hizmet verilememesidir. Bilindiği üzere salgın nedeniyle uzaktan eğitim zarureti doğunca ülkenin her bölgesinin internete erişim ihtiyacı ortaya çıktı. Bu nedenle mevcut durum özel işletmelerin insiyatifine bırakılmayacak kadar önem arz etmekte ve Ulaştırma Bakanlığı'nın devreye girerek soruna el atması gerekmektedir.

Diğer bir sorun ise alt yapı olmadığından dolayı hizmet alamadığını iddia eden abonelerden gelen şikayetlerdir. Aboneler, müşteri temsilcilerinin sorunlarına çözüm bulamayarak, hizmet alamadıkları internet faturasını aylarca ödemek zorunda kaldıklarını belirtiyorlar. Görüştüğümüz firma yetkilileri, alt yapısı olmayan haneye internet çekilmesinin imkansız olduğunu, evini başka bir adrese taşıyan kullanıcıların internetlerini aktarma noktasında sorun yaşandığını belirtiyorlar. Her ne şekilde olursa olsun satıcı müşterilerini mağdur etmeyerek, oluşan soruna çözüm bulmak zorundadır. Çünkü alt yapı yetersizliğinden dolayı pek çok tüketiciden yoğun şikayetler almaktayız. Bunun yanında internet erişimi sağlayan işletmelerin yükümlü oldukları ortalama internet veri aktarım hızı, teknik gerekçelerle bölgeden bölgeye değişmektedir. Elektronik Haberleşme Sektöründe Hizmet Kalitesi Yönetmeliği gereği abone ile işletme arasında herhangi bir erişim hızı taahhüdü yoksa bağlantı hızındaki yavaşlamadan işletme sorumludur. İnternet aboneliğinden ayrılmak isteyen tüketici, bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini, yani 2 yıl yapılan sözleşmeyi herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin e-Devlet üzerinden feshetme hakkına sahiptir. Bir yıla kadar sözleşme imzalayan aboneler ise taahhütlerinin sonlandığı ay itibarı ile; almış oldukları indirimlerin toplam bedelleri, kalan ayların toplam bedelleri seçeneklerinden hangisi abone açısından daha avantajlı ise yalnızca bu tutardan sorumlu tutulabilirler. Bu tutarın üzerinde bir cayma bedeli uygulanamaz. Sorunların çözümü noktasında Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat edilerek hak aranabilir.

Faturasını geç ödeyen abonelere yansıtılan açma kapama ücreti, farklı bir şikayet konusu olarak dile getiriliyor. Fiziksel olarak enerji harcanmayan, sadece sistem üzerinden açma ve kapanmanın yapılmasından dolayı kesilen 42 lira ücret çok fazladır. Bu ücretin hiç alınmaması veya makul bir seviyeye çekilmesi noktasında gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Son olarak bağlantısını dondurmak isteyen kullanıcılardan 42 lira ücret alınıyor. Ücretin hangi nedenlere dayandırılarak alındığını Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) açıklamalıdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum