Reklam
Çetin Ünsalan

Çetin Ünsalan

Ekonomi Gazetecisi/ Programcı/ Ekonomi Gazetecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

Gazsal dönüşüm

29 Ağustos 2020 - 09:20

Türkiye Karadeniz’de, üstelik kendi sınırları içerisinde bir doğalgaz rezervi buldu. Bununla ilgili çalışmalar devam ettirilmeli. Gayet güzel. Sonra? Sonra işimize bakacağız. Fakat önümüzdeki işten o kadar ümit kesilmiş olmalı ki, gazdan başka bir şey konuşmaz olduk.
 
Hatta cari açık meselesini tersine döndürüp, cari fazlaya geçeceğimiz, dolar zengini olacağımız gibi abartı noktasında da kalamadık. Abartının boyutu gittikçe arttırılıyor; arttıkça da inandırıcılığını yitirmeye başlıyor.
 
Bir ergen tavrı içerisinde, tüm sorunlarını görmezden gelip, kendisine şu an itibariyle tamamını çıkarsa 6 yıl yetecek bir rezerv üzerinden, ekonomide sınıfta kalmış bir yönetimin, kendisini kurtarma çabasını anlıyorum.
 
Fakat dedim ya, fren yapmayı bilmiyorlar. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak daha da coştu ve meseleyi İstanbul fethi noktasına getirdi. Dedi ki: “Fatih Sultan Mehmet nasıl bir çağı kapatıp yeni bir çağ açtıysa, Fatih gemimiz de yeni bir çağın başlangıcı olacak.” E, artık pes…
 
Neden pes açıklayayım. Birkaç nedeni var. Birincisi mevcut sorunları tamamen hasıraltı edeceğine inanacak kadar saf ve gerçeklerden uzak bir yaklaşım sergileniyor. İkincisi dünyanın bizim etrafımızda döndüğünü düşünecek kadar akıl dışı.
 
Elbette Türkiye çok önemli bir ülke ve dünya siyasetinde de kendi ölçüsünde bir ağırlığı var. Fakat tüm dünya ekonomisinin içerisinde yüzde 1’i bulmayan özelliğiyle abartının boyutlarını dünyayı bize güldürecek hale getirirseniz, bu kaş yapayım derken göz çıkarmak olur.
 
Devletin vakur ruhu içerisinde çalışmaları sürdürmek yerine, ergen çocuklar gibi sürekli twitter üzerinden temelsiz atar yaparsanız, komik olursunuz. Sizin komik duruma düşmeniz önemli değil de, koca bir devleti ve Milleti alay konusu yapıyorsunuz. Kendinize gelin.
 
Hadi pesin üçüncü ayağını da anlatayım. Çalışmaları çok daha önceki yıllara dayansa da, 2016 yılında Davos ile birlikte dünyanın gündemine gelen ve pandemi ile birlikte takvimi öne çekilen bir sanayi devriminden bahsediyoruz.
 
Yani çağı açıp kapatacak olan bizim bulduğumuz 6 yıllık doğalgaz rezervi değil, dijital dönüşümdür. Bu konuda çalışmaları hızlandırıp, konsantrasyonu bu noktada toplayacağımıza, ekonomi yönetimi üzerinden saçma bir noktaya geldik.
 
Tekrar ediyorum. Bu rezervin bulunması ülkemiz adına iyidir ve çalışmalara devam edilmelidir. Fakat dördüncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen ve dünyada gerçekten bir çağı kapatıp, diğerini açacak olan meseleyi bile görmezden gelerek, bu kadar büyük hamasete girmek artık ayıp oluyor.
 
Ayıp oluyor çünkü dünyada kimse zaten bu meseleyi böyle algılamıyor. Bunu iç kamuoyuna gaz vermek adına kullandığınızda da, zaten yoksulluktan, fakirlikten, düşen alım gücünden ve işsizlik beli bükülmüş bir Millet’in zekâsıyla alay eder noktaya geliyorsunuz.
 
Korkarım çok yakında dünyanın dijital dönüşüm, endüstri 4.0, toplum 5.0 ya da adı değişse de temeli aynı olan çağ değişimine, bunun ekonomide aramızdaki 70-80 yıllık farkı 3-4 seneye indirmesine ya da kaçırırsak 1000 seneye çıkmasına neden olacak süreci bir kenara bırakıp, yeni bir isimle, yeni bir süreç başlatacaklar. Gazsal dönüşüm… Vah memleketim vah.
 
[email protected]

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum