Reklam

Toplum sağlığı ve birey sağlığının temel şartı güvenli gıda ürünü tüketmektir

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük’ün “07 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü” mesajı:
 
Güvenli gıda ürünü tüketmek birey olarak hepimizin en öncelikli hakkıdır. Bu, birey sağlığı ve toplum sağlığı için de olmazsa olmaz bir şarttır. Biz tüketiciler aile bütçemize, kişisel gelirimize uygun ürünleri piyasada iyi araştırma yaparak, fiyat mukayesesi yaparak satın almakla görevliyiz. Biz tüketiciler piyasada satışa sunulan bir gıda ürününün güvenli gıda ürünü olduğundan emin olmalıyız. Eğer bir ürün piyasada satışa sunuluyorsa bilmeliyiz ki o ürün; yetkili organların, yetkili kuruluşların denetiminden geçmiştir ve piyasada satışa sunulmuştur. Bu konuda başta kamu organları başta olmak üzere, yerel yönetimler, ilgili meslek odaları etkin ve sürekli denetim yapmalıdır. Güvensiz ürünler asla piyasada satışa sunulmamalıdır.
 
Ayrıca, hileli ve tağşiş gıda ürünleri üretenlere yönelik cari denetimler sürekli yapılmalıdır. Caydırıcı cezalar uygulanmalıdır. Bu tür ürünleri imal eden firmalar asla bu tür faaliyetlere bir daha girişmemelidir.
 
Bilmeliyiz ki toplum sağlığı ve birey sağlığının temel şartı güvenli gıda ürünü tüketmektir. Bu nedenle hepimiz sorumlu ve bilinçli olmalıyız. 

“07 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü” hepimize kutlu olsun. Güzel bir dünyada yaşamak için hepimiz güvenli gıda ürünü tüketmeliyiz ve buna öncülük etmeliyiz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum