Reklam

TÜKODER'den UKOME zammına tepki: Velilerimiz çocuklarını eğitime gönderemeyecek duruma düşebilir

İstanbul’da UKOME’nin öğrenci ve personel servislerine yaptığı zammın, salgın nedeniyle ekonomik gücü düşen velileri, çocuklarını eğitime gönderemeyecek duruma düşebileceğini söyleyen TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, “Tüketiciler zamlar ile yoksullaştırılma yerine ekonomik tedbirler ile güçlendirilmelidir” diyerek yapılan zamma tepki gösterdi. Öğrenci taşımacılığının sosyal belediyecilik ilkesi olduğunu ifade eden Koçal, zammın geri alınmasını istedi.

TÜKODER'den UKOME zammına tepki: Velilerimiz çocuklarını eğitime gönderemeyecek duruma düşebilir
25 Eylül 2020 - 12:50

Okulların açılması nedeniyle her yıl olduğu gibi birçok ilde öğrenci servis ücretlerine zam yapılmış, İstanbul’da da öğrenci ve personel servislerinde yüzde 11,50 oranında zam teklifi UKOME toplantısında kabul edildi.
 
İstanbul’da; okul servis taşımacılığı ücret talepleri UKOME tarafından iki kez alt komisyona havale edilmiş, yapılan toplantılarda mutabakata varılamadığı için zam teklifi tekrar UKOME’ye gönderilmişti.
 
Yapılan alt komisyon toplantılarına tüketicileri temsilen katılan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) ve Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, İBB’nin enflasyon oranında artış talebine şerh koyarak salgın nedeniyle enflasyon oranındaki artışın, alım gücü ve hane geliri düşen, yoksullaşan veliler için ödemesi zor bir artış olacağından 2020/2021 eğitim öğrenim yılı için herhangi bir artış yapılmaması gerektiğini belirtmiş, TÜDEF/TÜKODER muhalefet şerhini gerekçesi ile ve servis esnafının maliyet artışına karşı yapılması gerekenlerle ilgili önerilerini komisyon üyeleri ile paylaşmıştı.
 
Buna karşın dün UKOME tarafından yapıldığı açıklanan zam ile ilgili tepkisini dile getiren Aziz Koçal, servis ücretlerine yapılan zammın, enflasyon oranında makul bir artış gibi görünse de salgın nedeniyle alım gücü düşen yurttaşları zor durumda bırakacağını, yoksulu daha da yoksullaştıracağını ifade etti.


 
Eğitim hakkının anayasal bir hak olması nedeniyle, eğitimde fırsat eşitliğinin de sağlanması için öğrenci servis hizmetlerinin merkezi hükümet ve yerel yönetimler işbirliği ile kamu hizmeti olarak verilmesi gerektiğini vurgulayan Koçal, bu hizmet özel servis araçları ile sağlanacak ise de bedellerinin yine kamu tarafından ödenmesi gerektiğini belirtti.
 
Öğrenci taşımacılık hizmeti, sosyal belediyecilik ilkesinin bir parçasıdır
 
Alt komisyon toplantılarında konu ile ilgili dile getirdikleri hususları aktaran Aziz Koçal şöyle konuştu:
 
“Yapılan zam oranı ağustos ayı 12 aylık yıllık enflasyon oranında yapıldığı ve makul gibi görünse de; dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covit-19 salgını nedeniyle, hastalığın yayılmasını önleyici tedbirler, tüketicinin alım gücünü ve hane başına düşen gelir seviyesini düşürmüştür. Tehlikesi halen süren salgında sürecin nasıl devam edeceği konusunda hiçbir bilgimiz olmamakla birlikte yeni önlemler ve tedbirler gelmekte ve gelmeye devam etmektedir.  
 
Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi taşımacılık hizmetlerinin kamu hizmeti olarak verilmesi esastır.  Özellikle öğrenci taşımacılık hizmeti, okula gidecek öğrencilerimizin sağlıklı güvenli ve ekonomik bir şekilde okullarına gidiş gelişinin sağlanması, eğitime hizmet olarak yerel yönetimlerde sosyal belediyecilik ilkesinin bir parçasıdır. Dolayısı ile belediye imkanları gözden geçirilerek, öğrencilerin ekonomik, güvenli bir şekilde okul servisleri hizmetinin, belediye hizmeti olarak verilmesi sağlanmalıdır.
 
Servis esnafının maliyetleri düşürülmeli
 
Plaka tahdidi nedeniyle rekabetin ortadan kalkması da ücretlerin artış talebi önünde tüketici güçsüz kalmaktadır. Servislerde şoförü esas alan liyakata dayalı bir sistem mevcut değildir. Bir kişiye ya da şirkete ait birden fazla servis aracının olması ve bu araçlarda şoförlerin çalıştırılması da maliyetleri yükseltmektedir. Mesleği şoförlük olan kişilere birer araç (plaka) tahsisli bir sistemin olmaması maliyetleri yükseltmekte ve bu da tüketicilere yansımaktadır.
 
Diğer yandan, servis esnafının da mağdur olmaması için, girdi maliyetlerindeki artış dikkate alınarak enflasyon oranında yapılan artış oranı yerine başka yöntemler önerilmeli ve hayata geçirilmesi için devlet otoritesi harekete geçirilmelidir.
 
Öğrenci servisi araçlarının ana maliyet unsurlarından olan akaryakıtta yedek parça ve servis bakımlarında %18 olan KDV’nin   %1 e düşürülmesi, öğrenci servis araçlarından alınan muayene, ruhsat ve benzeri harçlarda indirim uygulanması gibi önlemler ile enflasyon oranındaki artış telafi edilerek servis hizmeti veren esnaflar maliyet girdilerinde rahatlatılmış olacaktır.
 
Velilerimiz çocuklarını eğitime gönderemeyecek duruma düşebilir
 
Eğitim ve öğrenme hakkı Anayasal hak olup aynı zamanda Evrensel tüketici hakkıdır. Anayasamızın 42. maddesinde, "Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.’’ ifadesi yer almaktadır. Salgın nedeniyle ekonomik gücü düşen velilerimiz servis ücretlerinin pahalılığı nedeniyle çocuklarını eğitime gönderemeyecek duruma düşebilir. Böylesi bir risk göze alınmamalıdır.
 
Eğitim hakkı Türkiye’nin de imzaladığı Evrensel tüketici haklarından biridir. Bunu sağlamak Devletin görevlerindendir. Anayasamızın 172. Maddesi de devlete tüketiciyi koruma görevi vermiştir.
 
O nedenle servis hizmeti de kamu hizmeti olarak verilmelidir.”
 
Zamlı tarifeli bir servis ücretinin, salgın nedeniyle mağdur olmuş, temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak durama gelmiş yoksul yurttaşlara yeni bir yük getirmemesi için, zammın geri çekilerek, öğrenci servis hizmetlerinin merkezi hükümet ve yerel yönetimler işbirliği ile kamu hizmeti olarak verilmeli gerektiğini söyleyen TÜKODER/TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal, “Bu hizmet sağlanırken belediyelerin araç imkanları yeterli değil ise özel servislerden yararlanılmalı ve bu servislerin ücretleri zam yapılmadan önceki tutar ile ödenmeli. Servis esnafının maliyet artışları ise, akaryakıtta, yedek parçalarda, bakım onarımda KDV oranlarının %1 e düşürülmesi, harçların sıfırlanması ile tolere edilmelidir” dedi.  


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum