Reklam

TÜDEF: "Hastalıkları tedavi ettiğini öne süren ota çöpe izin çıkıyor"

TÜDEF Genel Başkan Vekili Sinan Vargı: “Taslak bu haliyle kabul edilirse gıda ürünlerinde “trans yağ” olsa da olmasa da etikete yazılamayacak ve tüketici trans yağ olup olmadığını bilemeyecek. Bu tüketiciyi aldatmaktır.”

TÜDEF: "Hastalıkları tedavi ettiğini öne süren ota çöpe izin çıkıyor"
16 Aralık 2020 - 11:20

Tarım Bakanlığı, "Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" taslağını görüşe açtı. Taslakta yer alan iki düzenleme görüş bildiren örgütler tarafından tepkilere yol açtı. Düzenleme ile, işlenmiş gıda ambalajlarının üzerindeki etiketten ‘trans yağ yoktur' ibaresi kaldırılacak ve gıda takviyesi şeklinde ticari ürün olarak satılan bitkisel ürünlerin, ‘ilaç' gibi hastalıkları tedavi ettiği öne sürülerek halka sunulmasını önleyen madde iptal edilecek.

Taslak bu haliyle kabul edilirse gıda ürünlerinde “trans yağ” olsa da olmasa da etikete yazılamayacağını ve tüketicinin üründe trans yağ olup olmadığını bilemeyeceğini söyleyen Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Vekili ve Gıda ve Sağlık Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, “Bu tüketiciyi aldatmaktır” dedi.

Vargı, “Trans yağların Yüzde 2’nin üzerinde kullanımı yasak. Yüzde 2’nin altında ise etikete yazılıyordu. Fakat bundan sonra yazılamayacak. Taslak bu haliyle kabul edilirse gıda ürünlerinde “trans yağ” olsa da olmasa da etikete yazılamayacak ve tüketici trans yağ olup olmadığını bilemeyecek. Bu tüketiciyi aldatmaktır. Diğer taraftan, ülkemizde trans yağ halen merdiven altı işletmelerde kullanılmaktadır. Trans yağ kullandığı halde bunu etiketlerinde belirtmeyen üreticiler var, bu yüzden bu kontrollerin çok sık yapılması lazım. Tüketiciler olarak bu etiketin kalması, tüketicinin doğru bilgilendirilmesi açısından çok önemli” diye konuştu.

“Piyasa, hastalık tedavi ettiğini öne süren ot çöple dolacak”


Söz konusu yönetmelik değişikliğindeki en önemli konunun ise maddeler arasında gizlenmiş bir şekilde karşımıza çıktığını söyleyen TÜDEF Başkan Vekili Sinan Vargı, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik taslağı ile gıdaların tedavi edici ve iyileştirme özelliğine sahip olduğuna dair bilgilendirme yasağı da kaldırılacak. Yürürlükten kaldırılan fıkra ise aynen şöyle: “Özel beslenme amaçlı gıdalar ile ilgili mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, gıdanın bir hastalığı önleme, tedavi etme veya iyileştirme özelliğine sahip olduğuna dair bilgilendirme yapılamaz, bu tür özelliklere atıfta bulunulamaz.” Bu ifadenin ortadan kalkması ile gıdaların hastalıkları önleme, tedavi etme ve iyileştirici özelliği olduğu ve bununla ilgili bilgilendirme yapılmasına izin verilecek.  Piyasa hastalık tedavi ettiğini öne süren ot ve çöple dolacak biz bundan çok korkuyoruz. Bugün sosyal medya’da zaten dördüncü evre kanserden tutun da, ağrı kesici olduğun iddia eden, prostat ve kadın hastalıklarına kısırlığa kadar onlarca hastalığı tedavi ettiğini iddia eden gıda ve bitkisel ürünler reklamları yüzlerce tüketici kandırmaya devam ediyor. Bunlarla ilgili şikayetleri bugüne kadar Ticaret Bakanlığı Reklam Kuruluna yapıyorduk. Şimdi baharat da ve karışımları da gıda kapsamında değerlendirilecek.

Hasta olanlar bir sağlık kuruluşuna gitmek yerine, bu reklamlara inanarak limonla kanser tedavi etmeye, zencefille iltihap gidermeye başlayacak. Bir ürünün hastalık önlemesi ayrıdır. O ürünün tedavi etmesi ayrıdır. Bunun içinde Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilen ilaçların kullanılması lazımdır. Biz piyasada ot çöpün yaygınlaşacağını ve bunun da hastalıkların tedavi sürecini uzatacağından korkuyoruz. Şu anda bile sosyal medyada korona salgını nedeniyle bağışıklığı arttırdığını ileri süren onlarca gıda ve baharat karışımı ürünler satılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bu yönetmelik değişikliğini de daha önceki yönetmelik değişikliği gibi geri çekmesi gerekiyor” dedi.
 
Şimdi etiketlere bakan tüketici yanlış ve eksik bilgilendirilmiş olacak

Özellikle merdiven altı veya kayıt dışı olarak nitelendirilen ürünlerde trans yağların kullanıldığı yönünde uyaran
Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu yetkilileri de yapılacak değişikliğin doğru olmadığını belirtiyor.


Endüstrinin bu alanda önemli yatırımlar yaptığını, birçok işletmenin ürününde trans yağ kullanmadığını söyleyen Federasyon Yetkilileri, yeni düzenlemenin trans yağ kullanmayanlar için haksız rekabet oluşturacağını vurguladı ve “Trans yağın etiketlerde belirtilmesi gerekir. Ayrıca denetimlerin çok iyi yapılması lazım. Trans yağ kullandığı halde etikette belirtmeyenler var. Bunu önlemek yerine trans yağ ibaresinin tamamen kaldırılması tüketicinin doğru bilgilendirilmesi ilkesine aykırı. Yıllardır tüketicilerin etikete bakarak ürün almalarını söyledik. Şimdi etiketlere bakan tüketici yanlış ve eksik bilgilendirilmiş olacak” değerlendirmesi yaptı.

Bakanlık: İbare tüketiciyi yanlış yönlendiriyor

Düzenleme ile ilgili olarak DÜNYA’ya konuşan Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin ise “Bu düzenleme ile 'trans yağ yoktur' ibaresini kaldırıyoruz. Zaten trans yağ kullanımını yüzde 2 ile sınırlandırdık. Bu çok önemli bir düzenleme. Yağ olan bir gıdada yüzde 2’nin altında trans yağ olması ancak analizle tespit edilebilir. Trans yağ olma olasılığı çok düşük. Etikete 'trans yağ yoktur' diye yazıldığında tüketicide yanlış algı yaratabilir. Diğer ürünlerde trans yağ varmış gibi bir algı oluşuyor. Bunu önlemek istiyoruz. AB, Nisan 2021'de bu uygulamaya geçecek, biz 1 Ocak itibariyle geçmiş olacağız. Geçmişte, GDO ile ilgili benzer bir durum yaşanmıştı. Türkiye'de gıdalarda GDO kullanımı yasak. Bazı üreticiler gıda etiketine 'GDO yoktur' diye yazınca diğerleri için haksız rekabete neden olur diye kaldırılmıştı" dedi.

Yasal olarak yüzde 2’nin üzerinde trans yağ kullanımının yasak olduğunu belirten Seçkin, denetimlerde yüzde 2’nin üzerine yasal işlem yapıldığını söyledi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum