Reklam

TÜDEF Genel Başkan Vekili Sinan Vargı: Piyasada satılan maskelerin güvenliği konusunda ciddi endişelerimiz var

Piyasada güvenli maskeler kadar güvenli olmayan maskelerin olduğunu söyleyen TÜDEF Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, insan sağlığını tehlikeye atan bu maskeler ile ilgili Sağlık Bakanlığına ve TSE’ye, “Piyasadaki tüm maskeler güvenlik testinden geçirilsin ve sonuçları halkımıza kamu spotu olarak anlatılsın” çağrısı yaptı.

TÜDEF Genel Başkan Vekili Sinan Vargı: Piyasada satılan maskelerin güvenliği konusunda ciddi endişelerimiz var
19 Eylül 2020 - 18:49 - Güncelleme: 19 Eylül 2020 - 20:00

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin başında maske kullanımı geliyor. Fakat maskelerin virüse karşı koruyucu olabilmesi için uzmanlar tarafından belirtilen standartlarda üretilmiş olması ve yine uzmanlar tarafından belirtildiği gibi takılarak doğru kullanılması gerekiyor.
 
Gün boyu bu boyaları soluyoruz
 
Piyasada güvenli maskeler kadar güvenli olmayan maskelerin de satıldığını söyleyen Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Vekili ve Gıda ve Sağlık Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, en güvenli maskenin virüs geçirgenliği çok az olan medikal cerrahi maskeler olduğunu belirtti. Ancak piyasada polyester kumaş üzerine çeşitli boyalı logolarla üretilen maskelerin olduğunu ifade eden Vargı, “Gün boyu bu boyaları soluyoruz. Çocuklar için mikrofiber kumaştan üretilen boyalı ve yıkanabilir maskelerde kullanılan boyalar ve bu maskeler ne kadar güvenli?” diyerek bu tür maskelerdeki riske dikkat çekti.
 
Boyunluk ve bandana kumaşından yapılan maskeler virüsü daha uzaklara yayıyor. Piyasadaki her maske benzeri ürün güvenli değil
 
Boyun bağı, bandana olarak üretilen ancak şu günlerde korona maskesi olarak da kullanılan bazı materyallerin, tükürüğü bölerek korona virüsünün çok daha uzaklara taşınmasına neden olduğu yönünde uyaran Sinan Vargı şu değerlendirmeyi yaptı: “Pamuklu ve polyester karışımı maskeler biraz daha güvenli olsa da her pamuklu maske de dokumasına göre güvenli değil. ABD’de Duke Üniversitesinde geçtiğimiz ay lazer ışığı altında yapılan ve çeşitli maske ve maske yapımında kullanılan materyallerin denendiği basit bir testte, çok ilginç sonuçlar çıktı. Medikal cerrahi maskelerin geçirgenliği 0,1 ise bazı pamuklu maske türlerinin geçirgenliği bunun üç katı yani 0.3’e kadar çıktı. Yine piyasada birçok insanın bandana ve boyunluk gibi daha ince kumaştan yapılan ürünleri maske olarak taktığını görüyoruz. Bunların geçirgenlik oranı ise 1. Yani bir koruyuculuk oranı olmadığı gibi ağızdan çıkan partikülleri bölerek virüsün çok daha uzağa taşınmasına neden olduğu açıklandı. Piyasadaki bazı pamuklu maskelerin ise 60 derece sıcakta yıkanması gerekirken genellikle lavaboda eller yıkanırken sabunla yıkandığı ve kurutulduğunu gözlemledik. Bu tür maskelerin de zaman içinde geçirgenliği artacak, bunların içine mutlaka ikinci bir medikal maske takılması gerektiğini düşünüyoruz. Halkımız arasında maske taktıktan sonra çakmak ateşini üfleyerek söndürme testi yapılıyor, ateş sönüyorsa maske güvenli değil şeklinde söylentiler de çıkmaya başladı, ya da su geçiriyorsa güvenli değil diyen görüşlerde var.”

Tüketici yuvarlak ve kısa lastikli maskelerin kulakları yara ettiğini söylüyor
 
Piyasada, TSE onaylı maskelerin satıldığı gibi bu onayı almamış ve herhangi bir güvenlik testinden geçmemiş ürünlerin de satıldığına dikkat çeken TÜDEF Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, üç katlı maskenin her katının ayrı kumaştan yapılması gerekirken piyasadakilerin bir bölümünün bu standartlara uygun olarak üretilmediğini aktardı. Vargı, “Korona virüsünün yayılmasının önlenmesinde en önemli konu maskelerin filtre etme oranı, hava geçirgenliği ve virüs yükünün nasıl önlendiği konusunda gerekli güvenlik kriterlerin test edilmesi lazım. Ayrıca maskeler üzerinde bir kare kod uygulamasının takip açısından mutlaka getirilmesi gerekiyor. Tüketicilerimiz yuvarlak ve kısa lastikli maskelerinde kulak arkasını tahriş ederek yara yaptığı konusunda şikayetçiler. Geniş enli ve uzun lastikli maskelerin daha rahat olduğunu belirtiyorlar” dedi.
 
Piyasadaki tüm maskeler güvenlik testinden geçirilsin
 
Sağlık Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsüne çağrıda bulunan Sinan Vargı, “Piyasada maske olarak satılan kullanılan hangi malzeme varsa, pamuklusu, polyester olanı karışımlısı boyalısı yıkanabilir olanı hepsi ne varsa numune alınarak test edilmesi ve bu testin sonuçlarının da halkımızla eğitici kamu spotu şeklinde filmler olarak paylaşılması gerekir. Korona salgınını piyasada satılan bazı maskelerle yenmemiz gerçekten zor” şeklinde konuştu.
 
Kaynaklar :
https://www.osa-opn.org/home/newsroom/2020/august/a_laser_test_of_facemask_effectiveness/
https://www.sciencealert.com/simple-low-cost-experiment-reveals-which-face-masks-are-best-at-blocking-droplets


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum