Reklam

TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz: Yoksulluk, dünya barışı için en önemli tehdit

17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü’nü değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “yoksulluğun yaygınlaşması ve derinleşmesi, dünya barışını tehdit ediyor” dedi.

TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz: Yoksulluk, dünya barışı için en önemli tehdit
17 Ekim 2020 - 15:29

Birleşmiş Milletler’in 22.12.1992 tarihli kararı ile 17 Ekim’in “Dünya Yoksullukla Mücadele Günü” olarak ilan edildiğini hatırlatan Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, dünya halkları arasındaki gelir dağılımının, nimetlerin adil şekilde paylaşımındaki adaletsizliklerin yerkürenin en büyük sorunu olduğuna dikkat çekerek, “Dünya devletlerinin bu sorunu gidermeye yönelik tutumları yetersiz kalmakta, yoksulluk artmaktadır” dedi.
 
Gelir dağılımındaki adaletsizliğe dolaylı vergilerdeki yüksek oranlar neden oluyor
 
Günlük 1,90 ABD Doları ya da daha altında gelirle geçinmek zorunda olanların yoksul, 1,25 ABD Doları ya da daha altında geliri olanların ise, aşırı yoksul olarak tanımlandığını ifade eden Deniz, ülkemizde de Türk-İş tarafından düzenli olarak açıklanan verilere göre, 2020/Eylül ayı itibariyle dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 7.973,00 TL., açlık sınırının da 2.448,00 TL. olarak tespit edildiğini vurguladı.
 
Yaklaşık 10 aydır süren, küresel etkiye sahip pandemi nedeniyle yaşamın kısıtlanmasının, bilinen yoksulluğu arttırdığına, geçmişten gelen yoksulluk sorununun bu dönemde dünya barışını tehdit edecek boyutta risk oluşturmaya başladığına dikkat çeken TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, “Ülkemizde de farklı boyutta yaşanan yoksulluk sorununun temelinde, gelirin adil ve hakça dağıtılamamış olması yer almakta, bu duruma özellikle dolaylı vergilerdeki yüksek oranlar neden olmaktadır” diye konuştu.
 
Zenginden de dar gelirliden de aynı vergi alınıyor
 
Deniz, her türlü mal ve hizmet satışından alınan KDV., ÖTV. ve benzeri dolaylı vergi oranlarının yüksek olması nedeniyle, iletişim için cep telefonu görüşmesi yapan işadamı ile asgari ücretli yurttaşın aynı vergiyi verdiğini,  enerji tüketimi yapan dar gelirli ve zengin yurttaşın cebinden aynı vergi alındığını ifade ederek şunları söyledi:
 
“Halen toplanan 100 liralık verginin yarısından çoğu mal ve hizmet satışından alınan dolaylı vergilerden oluşmakta, vergilendirmenin temeli olan “az kazanandan az, çok kazanandan çok” vergi alınması ilkesi bir kenara itilmekte, benzin istasyonları, iletişim, enerji firmaları ve benzeri işyerleri vergi dairesi gibi çalıştırılmaktadır. Dolaylı vergilerin toplam vergiler içindeki yüksekliği, ülkemizi OECD ve dünya ülkeleri arasında üst sıralara çıkarmış bulunmaktadır.
 
Öte yandan dolaylı vergilerin yüksekliği kayıtdışı ekonomiyi ayakta tutmakta, bu durum devletin vergi gelirinde azalmaya yol açmakta, içinden çıkılamaz bir kısır döngü yaşanmaktadır.”
 
Yoksulluk, dünya barışı için en önemli tehdit
 
Yoksulluğun, dünya barışı için en önemli tehdit olduğunu vurgulayan Deniz, “Yoksullukla mücadele, ülkemiz ve dünya halkları için vazgeçilemez bir sorumluluktur. Bu nedenle gelir dağılımı adaletini düzeltecek başta vergilendirme olmak üzere tüm önlemlerin alınması, yayılma ve derinleşme eğilimindeki yoksulluğun önünün alınması zorunludur” dedi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum