Reklam

TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz: Ekonomi yönetimi, "Alice'in Harikalar Diyarı"nda yaşıyor

Asgari ücretin, ekonominin temel kıyas ve maliyet unsuru olan kur ve altın karşısında eridiğini, tüketicinin hızla yoksullaştığını söyleyen Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “Ekonomi yönetimi, “Alice’in Harikalar Diyarı”nda yaşıyor” dedi.

TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz: Ekonomi yönetimi, "Alice'in Harikalar Diyarı"nda yaşıyor
08 Kasım 2020 - 18:03 - Güncelleme: 08 Kasım 2020 - 19:07

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz Türk Lirasındaki değer kaybını değerlendirdi.

​Ücretli ve dar gelirli milyonların son dönemde hızla yoksullaştığını söyleyen Deniz, asgari ücretteki erimeyi, Federasyon olarak hazırladıkları, siyasi iktidarın ekonomiyi yönettiği 2003-2020 tarihleri arasındaki zaman dilimine ilişkin asgari ücret/USD kuru/EURO kuru, gram altın rakamları çizelgesindeki rakamlar üzerinden açıkladı.


*Her yılın 2 Ocak tarihindeki; TCMB efektif satış kuru; www.anlikaltinfiyati.com sitesindeki verilere göre hazırlanmıştır. Son satır 06.Kasım.2020 tarihindeki rakamlara ilişkindir.

Deniz, 2016 yılında asgari ücret ile 430,79 USD alınabilirken, 6 Kasım 2020 tarihinde 271,28 USD alınabildiğini,
bir asgari ücretlinin maaşının 2016 yılında 389,52 EURO’ya denk gelirken, 6 Kasım 2020’de 229,10 EURO’ya gerilediğini,
aynı şekilde 2004 yılında 16,84 gram altın alabilen asgari ücretlinin, 6 Kasım 2020 tarihinde ancak 4,29 gram altın alabildiğini ifade etti.Tüketiciyi zorlu bir dönem bekliyor

​Bu rakamlar ile ücretlerin, ekonominin temel kıyas ve maliyet unsuru olan kur ve altın karşısında eridiğinin ortaya konulduğunu söyleyen TBF Genel Başkanı Deniz, “Bu rakamlar, tüketici için hızla yoksullaşma anlamına gelmekte, pandemi sonrası kış mevsimi arifesinde tüketiciyi zorlu bir dönem beklemektedir” dedi.

​Bu süreçte siyasi iktidar TÜİK üzerinden kamuoyunda artık inandırıcılığını yitiren endeksler açıklayıp ekonominin rayına girdiği, güçlendiği iddiasında bulunsa da gerçeğin tüm çıplaklığıyla ortada olduğunu vurgulayan Deniz,

Ekonomi yönetimi, “Alice’in Harikalar Diyarı”nda yaşıyor

​“Yoksullaşma döngüsüne girmiş milyonlarca insanımıza aktarılması gereken kaynaklar, üretime katkısı olmayan yatırımlara harcanmakta, gövde gösterisi yapılarak açılışı yapılan geçiş garantili otoyollar, tüketicinin mutfağındaki aşın miktarını arttırmamaktadır.

​Adeta “Alice’in Harikalar Diyarı”nda yaşayan ekonomi yönetiminin milyonlarca tüketiciye masal anlatmayı bir kenara bırakarak, derin yoksullaşma sürecindeki ülke için çözüm üretecek kararlar alması, uygulaması gereklidir” diye konuştu.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum