Reklam

TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz: Derin yoksulluk yayılıyor

Pandeminin ekonomide oluşturduğu olumsuzluğu değerlendiren TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “Son kısıtlama kararıyla birlikte tüketicinin dayanma gücü kalmadı. Şu anda siftah yapmayan esnaf, aldığı maaşı ile mutfaktaki yangını söndüremeyen memur ve işçi, eğitimini tamamlayıp iş bulamayan milyonlarca genç işsiz için yapılan yolların, altyapı yatırımlarının hiçbir anlamı ve yararı bulunmamaktadır. Yoksullaşma derinleşmekte ve yayılmaktadır” dedi.

TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz: Derin yoksulluk yayılıyor
11 Aralık 2020 - 13:08

Mart/2020’den bu yana yaşanan pandemi, tüm yaşamı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Yaklaşık dokuz aydır pandeminin toplumun sırtına yüklediği olumsuzlukların, geçtiğimiz günlerde alınmak zorunda kalınan yeni kısıtlama kararlarıyla birlikte daha da arttığını söyleyen Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, “Yaşamı sürdürmek neredeyse olanaksız duruma gelmeye başlamıştır dedi.

Pandeminin ekonomide oluşturduğu olumsuzluğu değerlendiren Deniz, “Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan memur, işçi, emekli, köylü, öğrenci, esnaf ve serbest çalışan için yoksullaşma süreci yaşanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan kimi intihar haberleri de, yaşanan bu sürecin ağırlığını göstermektedir” diye konuştu.

​Pandemi sürecinde kamu kaynaklarının topluma destek olarak transferi yönünde kimi adımlar atılmışsa da bunun yeterli olmadığını söyleyen Deniz, “Özellikle pandemi öncesinde dahi eleştiri konusu olan yol, köprü ve benzeri yatırımlara, temel atma ve açılış törenlerinin yapılmasına devam edilmesi, kamu kaynaklarının harcanmasında öncelik ve zaruret değerlendirmesinin doğru bir şekilde yapılmadığını ortaya koymaktadır. ​Şu anda siftah yapmayan esnaf, aldığı maaşı ile mutfaktaki yangını söndüremeyen memur ve işçi, eğitimini tamamlayıp iş bulamayan milyonlarca genç işsiz için yapılan yolların, altyapı yatırımlarının hiçbir anlamı ve yararı bulunmamaktadır. Yoksullaşma derinleşmekte ve yayılmaktadır” diye ifade etti.

​TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, pandemi sürecinin 2021 yılı sonuna kadar sürebileceği öngörüleri çerçevesinde, yaşanan ekonomik sorunun insanımız için başedilebilir duruma getirilmesi en önemli konu olduğuna dikkat çekerek, öncelikle sosyal devlet anlayışının yaşama geçirilmesi gerektiğini vurguladı ve şu önerilerde bulundu:

​1-Gıda, medikal ürünler, elektrik, su, doğalgaz, iletişim gibi temel tüketime ilişkin hizmet ve ürünlerinden alınan tüm dolaylı vergiler 2021 yılı sonuna kadar sıfırlanmalıdır.

​2-Uzaktan eğitime mahkûm olan çocuk ve gençlerimize yönelik olarak indirimli internet tarifeleri uygulanmalı, eğitim için gerekli elektronik cihazlardan alınan her türlü vergi 2021 yılı sonuna kadar sıfırlanmalıdır.

​3-Küçük esnaf, çiftçi, 10 yıla kadar çalışma süresi olan avukat, mali müşavir ve benzeri serbest meslek çalışanlarının gelir vergisi tarifeleri 2020 ve 2021 yılları için yarı oranında düşürülmelidir.

​4-Yol, köprü ve benzeri altyapı yatırımlarına ilişkin planlanan tüm girişimler ertelenmeli, bu yatırımlar için ayrılan bütçe sosyal yardım olarak topluma ulaştırılmalıdır.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum