TBF Başkanı Mehmet Bülent Deniz: Öğretmen ve öğrencilere internet ve elektronik cihaz satışlarından alınan her türlü vergi sıfırlansın

Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, Hazine ve Maliye Bakanlığına yazı göndererek, öğretmen ve öğrencilere internet ve elektronik cihaz satışlarından alınan her türlü verginin sıfırlanmasını talep etti.

TBF Başkanı Mehmet Bülent Deniz: Öğretmen ve öğrencilere internet ve elektronik cihaz satışlarından alınan her türlü vergi sıfırlansın
24 Eylül 2020 - 13:41

Bir süre önce, “GELECEĞE BAĞIŞ” kampanyası başlatan Tüketici Birliği Federasyonu, internet erişimi veya uzaktan eğitim için gerekli donanımı olmayan çocuk ve gençlerin internet faturalarının üstlenilmesi ya da kullanılmayan ikinci el donanımların gereksinim içindeki öğrencilere bağışlanması çağrısı yapmıştı. Toplumda karşılık bulan, yerel yönetimler, TV programları ve benzeri etkinliklerle desteklenen çağrının ardından TBF’den yeni bir çağrı daha geldi.
 
Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, Hazine ve Maliye Bakanlığına yazı göndererek; öğretmen ve öğrencilere internet ve elektronik cihaz satışlarından alınan her türlü verginin sıfırlanmasını talep etti.
 
Milyonlarca öğrenci bu cihazları edinecek maddi olanaklara sahip değil
 
Salgın süreci nedeniyle eğitim kurumlarında uzaktan eğitim modeliyle çocuk ve gençlerin eğitiminin, gerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü EBA projesi ve gerekse eğitimcilerin kullandıkları çeşitli program ve uygulamalar ile öğrencilere eğitim verilmeye çalışıldığını ifade eden Deniz, buna karşın milyonlarca öğrencinin internet erişiminden ve uzaktan eğitime katılımını sağlayacak mikrofon, kamera aparatlarını içeren bilgisayar, laptop, akıllı telefon ve benzeri cihazlardan yoksun bulunduğunu ve bunları edinecek maddi olanaklara sahip olmadıklarını belirtti.
 
“GELECEĞE BAĞIŞ” kampanyamız toplumda karşılık buldu ama yeterli değil
 
Tüketici Birliği Federasyonu tarafından bir süre önce, milletimizin dünyada benzeri olmayan toplumsal dayanışma gücüne atıf yapılarak, “GELECEĞE BAĞIŞ” kampanyası başlattıklarını ve kamuoyuna duyurduklarını aktaran Deniz, “İnternet erişimi veya uzaktan eğitim için gerekli donanımı olmayan çocuk ve gençlerimizin internet faturalarının üstlenilmesi ya da kullanılmayan ikinci el donanımların gereksinim içindeki öğrencilerimize bağışlanması çağrısı içeren bu kampanya, toplumda karşılık bulmuş, yerel yönetimler, ünlü kişilerin TV programları ve benzeri etkinliklerle desteklenmiştir” dedi.
 
Anayasal hak olan fırsat eşitliğinin sağlanması için başlatılan bu kampanyaya gösterilen toplumsal ilginin sevindirici olmakla birlikte yeterli olmadığına dikkat çeken TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, Anayasasında “sosyal devlet” olma niteliği açıkça belirtilen Türkiye Cumhuriyeti’nin, anayasal eşitlik ve fırsat eşitliğini sağlaması gerektiğine vurgu yaptı.
 
Öğretmen ve öğrencilere internet ve elektronik cihaz satışlarından alınan her türlü vergi sıfırlansın
 
Deniz, bu nedenle Tüketici Birliği Federasyonu olarak, TC. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na; “Uzaktan eğitim için zorunlu olan internet erişimi ve gerekli donanımların öğretmen ve öğrenci tarafından satına alınması durumunda, bu ürünlerin satışından alınan her türlü verginin geçici süre için alınmayarak, vergisiz olarak satışına izin verilmesi” talebiyle yazılı başvuru yaptıklarını ifade etti.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum