Reklam

Geçmediğimiz Tünel, Otoyol ve Köprülerin Parasını Ödemek İstemiyoruz

Otoyol ve Köprü Geçişlerine yapılan zamları değerlendiren TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, “Her zamanki gelenek bozulmamış vatandaşlarımız yeni yıla gece vakti gelen zam haberleri ile girmiştir. Perşembenin gelişi çarşambadan belli olmuştur. 2021 yılında da geçmiş yıllarda olduğu gibi yapılmış/yapılacak olan zamlar nedeniyle vatandaşlarımız yaşam mücadelesi verecektir” dedi.

Geçmediğimiz Tünel, Otoyol ve Köprülerin Parasını Ödemek İstemiyoruz
02 Ocak 2021 - 19:45

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Otoyol ve Köprü Geçişlerinde uygulanacak yeni ücret tarifesini yayımladı. Buna göre, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Geçiş Ücreti yüzde 26'lık zamla 10.50 liradan 13.25 liraya yükseldi. Motosiklet geçiş ücreti ise yüzde 23.5 artışla 5.25 liraya çıktı. Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti otomobiller için yüzde 25 oranında artışla 117,90 liradan 147,50 liraya, Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti de 21.90 liradan 27,50 liraya yükseltildi.

Yapılan zamları değerlendiren Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal, “Her zamanki gelenek bozulmamış vatandaşlarımız yeni yıla gece vakti gelen zam haberleri ile girmiştir. Perşembenin gelişi çarşambadan belli olmuştur. 2021 yılında da geçmiş yıllarda olduğu gibi yapılmış/yapılacak olan zamlar nedeniyle vatandaşlarımız yaşam mücadelesi verecektir” dedi.

Hangi hizmetlerin girdilerine fahiş artış gelmiştir de yüksek oranda zam yaptınız!

Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamların sadece araçları olanları değil, köprülere tünellere verilen dolar endeksli geçiş garantileri nedeniyle tüm vatandaşları ilgilendirdiğini ifade eden Koçal, “Dolar kuru farkının zam gerekçesi olarak kamuoyuna yansıması ise bir başka garabettir. Hani dolar ile işimiz yoktu, doların yükselmesi bizi etkilemiyordu! Hani maliyet girdilerinde hiçbir artış olmayan mal ve hizmet satışlarında fahiş artışlara inceleme yapılarak ceza verilecekti! 83 milyon tüketici adına soruyoruz köprü ve otoyollarda verilen hangi hizmetlerin girdilerine fahiş artış gelmiştir de yüksek oranda zam yaptınız” diye konuştu.

Yeni yıla girerken; harçlara, vergilere, doğalgaza, elektriğe, köprülere, otoyollara yapılan zamlar nedeniyle, alım gücü düşen vatandaşın dayanma gücünün kalmadığını vurgulayan Aziz Koçal açıklamasını şöyle sürdürdü: 

Yap işlet devret modeli ülke ekonomisine ve halkın çıkarına uygun bir model değildir

“Yap işlet devret yöntemiyle yapılan ve devletin dolar üzerinden yüksek geçiş garantisi verdiği köprülere enflasyon oranı üzerinde yapılan aşırı zam güçlü olan şirketlerin kasasını dolduracak güçsüz olan tüketicinin cebini boşaltacak geçiş garantisi nedeniyle hazineye ek yük getirecektir. 
 
Otoyollar ve köprülere yapılan zamlar ile İstanbul’un iki yakası birbirinden uzaklaştırılmış vatandaşların güvenli kaliteli ucuz ve zaman tasarrufunu sağlayan ulaşım hakkı engellenmeye çalışılmaktadır. Halkın güvenliği ve zaman kaybının önlenmesi ve trafiğin rahatlaması için yapılan yol ve köprüler yapılan aşırı zamlar ile yükselen fiyatlar nedeniyle yapılış amaçlarından uzaklaşmaya başlamıştır.

Yap işlet devret modeli ile yapılan otoyollar, köprüler ve tünellerde geçiş garantisi olması nedeniyle buralardan geçen tüketici, zamlı geçiş ve farkın hazineden karşılanmasından dolayı iki kez zamdan etkilenmiş olmaktadır.
  
Ulaşım sağlanması için gerekli alt yapı olan yol, köprü ve tünel gibi hizmetler bir kamu hizmeti olarak verilmelidir, özelleştirme veya yap işlet devret modelinden vaz geçilmeli mevcut sözleşmelerden geçiş garantileri kaldırılarak Türk Lirasına çevrilmeli, ulaşım hizmeti ücretsiz sağlanmalıdır.

Basına yansıyan verilere göre 2020 ilk altı ayı için sadece Osmangazi Köprüsü için hazineden 1 milyar 750 milyon liralık ödeme yapılmıştır. Kuzey Marmara otoyolunun hizmete açılan bölümleri için ise 1.4 milyar TL işletmeci şirkete ödeme yapılmıştır. Bu ödemeler Edirne’den Kars’a kadar, köprünün resmini dahi görmeyen kişilerin de yaptığı ödemelerdir.

Sadece bu rakamlar bile yap işlet devret modelinin, ülke ekonomisine ve halkın çıkarına uygun bir model olmadığının göstergesidir.

Anayasamızın 172. maddesi “Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder.” hükmü gereği devletin güçlü olan şirketlere karşı güçsüz olan tüketicileri korumalı ve yapılan zamları derhal geri çekmelidir.”


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum