Reklam

Geçinemeyen Ailelerin Enerji Giderlerini Devlet Karşılasın

Pahalı enerjinin aileleri soğukta bıraktığını söyleyen Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, kışın 4 kişilik ailenin enerji giderlerinin asgari ücretin yüzde 28’ini oluşturduğuna dikkat çekti ve enerji üretim ve dağıtımının kamulaştırılması için çağrı yaptı.

Geçinemeyen Ailelerin Enerji Giderlerini Devlet Karşılasın
15 Aralık 2020 - 11:20

Özellikle, kış koşullarında hanelerin doğal gaz giderinin, diğer üç mevsime göre en az iki kat artış gösterdiğini söyleyen Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, Asgari ücretli ve asgari ücretin altında geliri olan aileler ile işsiz olan 10 milyondan fazla ailenin (hane) kışın doğal gaz giderlerini, kömür kullananların ise kömür giderlerini karşılayamadıklarını dile getirdi. Çakar, “Kışın doğal gaz, kömür giderlerine elektrik gideri de eklenince durum çok daha vahim olmaktadır” diye konuştu.
 
Özellikle asgari ücretle geçinen ailelerde enerji yükünün ağırlığına dikkat çeken Turhan Çakar şunları ifade etti: “Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin yıllık ortalama doğal gaz tüketimi 1500 m3’tür Aylık ortalama tüketim ise 125 m3’tür. Kışın ise aylık en az doğal gaz tüketimi 250 m3 dolayındadır. 4 kişilik ailenin aylık ortalama elektrik tüketimi ise 230 kilovatsaattir (kwh). Buna göre, kışın aylık tüketilen en az 250 m3 doğalgazın bugünkü bedeli 472.58TL’dir. Ortalama aylık 230 kilovatsaat elektrik tüketim bedeli ise 172.75TL’dir. 4 kişilik asgari ücretli ailenin kış koşullarındaki enerji gideri (doğal gaz, elektrik) 645.33TL’dir. Yani, kış koşullarında enerji gideri asgari ücretin yüzde 28’ini götürüyor.
 
Asgari ücretliler ve asgari ücretin altında geliri olan aileler aylık enerji giderini ödeyemedikleri için zorunluluk nedeni ile doğal gaz tüketimini azaltmaktadırlar. Doğal gaz tüketimini azaltmak, kısmak zorunda olan aileler yeterince ısınamadıkları ve soğukta kaldıkları için çocukları ile birlikte hastalanmaktadırlar. Aynı koşullar, kömür kullanan aileler için de söz konusudur.
 
Doğal gaz, kömür ve elektrik tüketicilerin en temel ihtiyacıdır. Tüketicilerin insanca yaşayabilmesi için yeterli enerjiye (doğal gaz, kömür, elektrik) erişebilmeleri konusunda gerekli tüm önlemler alınmalıdır. Hiçbir aile, hiçbir tüketici soğukta bırakılamaz.”
 
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:
1-      Geçinemeyen, geçim zorluğu çeken ailelerin enerji giderlerini devlet karşılasın
2-      Enerji üretimi, ithalatı, dağıtımı kamulaştırılsın.
3-      Doğal gaz, kömür ve elektrik fiyatları düşürülsün
4-      Doğal gaz, kömür ve elektrikte KDV kaldırılsın.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum