Reklam

E-devlet üzerinden abonelik iptal başvurularına dikkat; cayma bedeli yansıyabilir

Tüketici Hak Arama Derneği Başkanı Nihat Altay: “E-Devlet üzerinden getirilen abonelik iptali kolaylığının yanında riskler de var. Tüketici, 1 yıl taahhütlü aboneliği varken hiçbir gerekçe göstermeden 6 ay sonra abonelik iptali sağlarsa, sonraki günlerde cayma bedeli olarak yüklü faturalarla karşılaşabilir.”

E-devlet üzerinden abonelik iptal başvurularına dikkat; cayma bedeli yansıyabilir
16 Kasım 2020 - 11:30

Sabit veya mobil telefon hattı, internet hizmeti, kablo TV ve dijital Tv hizmetleri ile ilgili abonelik iptalleri 26 Ekim 2020 tarihinden itibaren e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Bu uygulama ile tüketicilerin abonelik iptal başvurularında karşılaştıkları faks göndermek, bayilere gitmek, dilekçe yazmak gibi zorlukların giderilmesi amaçlanıyor.

E-Devlet abonelik iptali için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması ve abonelik iptal kısmından gerekli bilgileri doldurulması ile yapılan işlem tüketicinin ayrıca zamandan tasarruf yapmasını da sağlıyor. Abonelik iptali için öncelikle aboneliklerin kontrol edilmesi, sonrasında kişisel bilgiler doğrulanarak, feshetmek istenilen aboneliğin seçilmesi gerekiyor. Abonelik seçildikten sonra iptal başvuru nedeninin yazılması da gerekiyor.

Buna karşın tüketicilerin e-devlet üzerinden yapacakları abonelik iptal başvurularında karşılaşabilecekleri riskler de mevcut ve dikkat etmeleri gereken hususlar var.

Tüketicilerin dikkat etmeleri gereken bu hususlar hakkında bilgilendiren Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı ve Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Altay, öncelikli olarak başvuru iptal nedeni ile ilgili uyardı.

Altay, “E-Devlet üzerinden getirilen kolaylığın yanında risklerin de olduğu unutulmamalıdır. Tüketiciler, e-Devlet üzerinden abonelik iptali yaparken, iptal nedenini sağlam temellere dayandırması gerekiyor.

Örnek olarak; tüketici, 1 yıl taahhütlü aboneliği varken hiçbir gerekçe göstermeden 6 ay sonra abonelik iptali sağlarsa, sonraki günlerde cayma bedeli olarak yüklü faturalar yansıtılabilir” dedi.

Tüketici cayma bedeli ödeyebilir

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre abonelikten ayrılmak isteyen tüketicinin, bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman e-Devlet üzerinden feshetme hakkına sahip olduğunu hatırlatan Altay, süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmelerinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketicinin sözleşmeyi feshedebileceğini  ancak abonelik sözleşmesi bir yıla kadar olan tüketicilerin sözleşme dolmadan e-Devlet üzerinden ayrılmak istemesi halinde cayma bedeli ödeyebileceğini belirtti.

Somut gerekçeye rağmen ceza ile karşılaşılması halinde

Elektronik haberleşmede yaşanan herhangi bir sorunun somut nedeni var ise abonelik iptaline gerekçe olarak sunulabileceğini ifade eden Nihat Altay, tüketicilerden geçmiş yıllarda, haklı gerekçe sunulsa dahi bazı firmaların ceza ve ek fatura yansıttığına dair şikâyetler aldıklarına değindi ve tüketicilerin e-devlet üzerinden haklı gerekçe ile iptal başvurusu yaptığı halde herhangi bir ceza ile karşı karşıya kalması halinde;

• Büyükşehir statüsünde olan illerde değeri 6 bin 920 liranın altındaki uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine

• Büyükşehir statüsündeki illerde değeri 6 bin 920 lira ile 10 bin 390 lira arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine

• Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 10 bin 390 liranın altındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine

Müracaat ederek talep edilen ücretin iptalini sağlayabileceklerini belirtti.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum