Reklam

DİKKAT DOLANDIRICI VAR! 08502418389 nolu telefon ararsa hemen reddedin!

İzmit Tüketici Birliği Derneği (İTB) Başkanı ve Tüketici Birliği Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Meral Gürer, 08502418389 numaralı telefon hattı ile yapılan dolandırıcılığa karşı vatandaşları uyardı.

DİKKAT DOLANDIRICI VAR! 08502418389 nolu telefon ararsa hemen reddedin!
05 Ekim 2020 - 16:31

Cumartesi akşamı 08502418389 telefondan gelen ve Finansbank adına aradıklarını söyleyen şahıs tarafından dolandırıcıların hedefi olan İzmit Tüketici Birliği Derneği (İTB) Başkanı ve Tüketici Birliği Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Meral Gürer, “BU BİR SUÇ DUYURUSUDUR!” diyerek arayan numarayı deşifre etti ve vatandaşları uyardı.
 
Gürer yaşadığı durumu şöyle aktardı: “Cumartesi akşamı Finansbank’tan aradıklarını söyleyen bir bayan “kartlarınızın işlemlere kapatılıp dijital kart uygulamasına geçileceğini, gönderecekleri linki tıklayarak telefonuma gelecek şifreyle işlem yapacaklarını" söylediklerinde "bu işlemi eşim olmadan yapamayacağımı, tatil gününde ve oldukça geç saatte neden aradıklarını" sordum. "7/24 çalıştıklarını ve bu uygulamanın yapılması gerektiğini, yapılmaması durumunda kartlarımın kapatılacağını “söyledi. Telefonu kapatıp Finansbank müşteri hizmetlerini aradığımda “Böyle bir uygulamaları olmadığını muhtemelen dolandırıcı olduklarını” teyit etmiş oldum. Son günlerde iyice çığırından çıkan ve birçok insanı dolandırıp mağdur eden bu suç şebekelerine karşı kamuoyu oluşturmalı bunları deşifre etmeliyiz. Daha geçenlerde bir yakınımız bu şekilde dolandırıldı. Lütfen artık bu oyunlara gelmeyelim.”
 
Güvenlik birimlerinin ve STK’ların dolandırıcı kişilere karşı sürekli uyarılar yapmasına rağmen vatandaşların bir şekilde bu oyunlara düşebildiğini, maruz kalabildiğini ifade eden Gürer, bankaların güvenlik önlemlerini artırmaları gerektiğini söyledi.
 
“Bu kişiler benim kişisel bilgilerime nasıl ulaşabiliyor? (İsmimle hitap edip, o bankayla çalışıp çalışmadığımı nerden biliyor)” sözleri ile dolandırıcıların hedefi haline gelmek konusundaki güvenlik açığına dikkat çeken Meral Gürer, “Tüketici Birliği Federasyonu ve İzmit Tüketici Birliği olarak tüm kamuoyunu uyarıyoruz. Paylaştığım numarayı açmayın veya şikayetçi olun” dedi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum