Reklam

ÇETKODER: Ekonomimizde korona alarmı, e-ticarete çok dikkat edin

ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Ehil olan da olmayan da e-ticarete yöneldi. Bir alan adı alıyor kuruyor bir internet sitesi, konu ile ilgi ve alakası yok, dalıyor piyasaya. Kendi geliştirdiği yazılım ile kolayca reklam yapıyor. Yani kötü amaçlı olanlar da bu alana yöneldiler. Tüketici bunlar tarafından aldatılıyor, kandırılıyor, dolandırılıyor, mağdur ediliyor”

ÇETKODER: Ekonomimizde korona alarmı, e-ticarete çok dikkat edin
27 Eylül 2020 - 09:53 - Güncelleme: 27 Eylül 2020 - 10:34

Koronanın ekonomik piyasada da farklı şekilde karşımıza çıktığını, maske- mesafe ve izolasyon derken insanların nakit alışverişlerden uzaklaşıp internet üzerinden alışverişe ağırlık vermeye başlayınca bu konuda da istismarların arttığını söyleyen Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Ehil olan da olmayan da e-ticarete yöneldi. Bir alan adı alıyor kuruyor bir internet sitesi, konu ile ilgi ve alakası yok, dalıyor piyasaya. Kendi geliştirdiği yazılım ile kolayca reklam yapıyor. Yani kötü amaçlı olanlar da bu alana yöneldiler. Tüketici bunlar tarafından aldatılıyor, kandırılıyor, dolandırılıyor, mağdur ediliyor” dedi.
 
Çok Zorda Kalmadıkça E Ticarete Yönelmeyin
 
Mustafa Göktaş, “Düşünün piyasada gıdadan her tür malzeme, araç ve gereç, ilaç tedarikinde zorlanılan bir dönemde, internette bu ürünlere kolayca ulaşmanız mümkün mü? Ama ulaşıyorsunuz. Üstelik fiyat da size cazip geliyor.  Sahte ürünler e-ticarette cirit atıyor. Ayrıca siz A malını istiyorsunuz size Z malı geliyor. Bu bir sektör oldu. Dolandırıcı, sahtekârlar burayı da mesken tuttu. O nedenle çok zorda kalmadıkça e ticarete yönelmeyin. Alışverişinizi marka ve bildik firmaların dışında yapmayın. Kredi kartı bilgilerinizi vermeyin. Mümkün ise kapıda ödeme yapın ve siparişinizi kontrol ettikten sonra ödemenizi gerçekleştirin” diye konuştu.
 
E-Ticaret Siteleri Sıkı Denetlenmeli
 
Korona öncesinde var olan e-ticaret piyasasının şimdi farklı bir boyut kazandığını, kum gibi e-ticaret sitelerinin türediğini, kimin gerçek, kiminse dolandırıcı olduğunun bilinmesinin zor olduğunu belirten Göktaş, kötü niyetli, art niyetli kişilerin ayıklanması ve tüketici ile piyasada tedarikçi firmaların mağduriyet yaşamaması için yetkililerin kuracakları özel ekipler ile sık sık bu alışveriş sitelerini faklı yollar ile takip ve denetim altına alması gerektiğini ifade etti.  
 
Mart Ayında İlk Günden Sahte Maske ve Dezenfektan İçin Uyardık Dikkate Alan Olmadı
 
Sahte maske ve dezenfektan konusuna da değinen ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Salgın bir hastalık dönemini ulus olarak yaşıyoruz. Dünya bu illetten çekiyor. Ülkemizde FIRSATÇILAR- AHLAKSIZ TÜCCARLAR olduğundan bahisle 24.Mart.2020 günü, bu işi çıkar kapsına dönüştürenler olacağını, devletin mutlaka tedbir alması gerektiğini, yoksa halkın sağlığı ile daha da oynanacağını, yaşamımızın bir de böyle sahtekârlar yüzünden tehdit altında olduğunu açıklamış, kendi imkân ve olanaklarımızla eczanelerden temin ettiğimiz maskeleri ve kolonyaları ücretsiz olarak dağıtmıştık” dedi.
 
Maske ve Dezenfektanlar Ehliyetli Yerlerde Satılsın, Fiyatlara Standart Getirilsin
 
Salgının giderek yayıldığını, vakaların arttığını, sağlık emekçileri ve ilgililerin bu salgınla mücadele ederken cansiperane çalıştıklarını dile getiren Göktaş, “Canlarından oluyorlar. Ama gözünü para hırsı bürümüş, çıkarcı, ülkemizdeki her krizi ve olayı fırsat çevirmeye alışmış bir kısım namussuzlar, halkımızın sağlığı ile fütursuzca oynamaya devam ediyorlar. Piyasada, ilgisiz alakasız her yerde halkımıza satışa arz edilen MASKE ve DEZENFEKTANLAR usule, nizama, yönetmeliğe, tıbbi şartlara uygun değil SAHTE. Yer dezenfektanı ile el dezenfektanının kimyasal içerikleri farklıdır. Satışa arz edilen ve ilgisiz alakasız bu işte ehliyeti olmayanların halka arz ettiği dezenfektan ve maskeler yüzünden halkımız sağlığından oluyor. Bunların ehliyetli kişilerce halka satılması gerektiğinin altını çizerek ECZANEDEN aldığımız maske ve kolonyaları örnek olsun diye o dönemde halka dağıttık. O zaman kolonya bulunmuyordu. Şimdi dezenfektan diye satılanların içeriği sahte, maske diye satılanlar uyduruk. Milleti korumadığı gibi salgının artmasına neden oluyor. Bu işe acilen tedbir alsınlar. Maske ve Dezenfektanlar Eczane ve ehliyet sahibi kişiler dışında satılmasın ve fiyatlarına da devlet tarafından bir standart getirilsin, fırsatçılar göz açtırılmasın” diye konuştu.
 
Denetim Şart
 
Bu hususta sadece sağlık çalışanlarını sorumlu tutmanın doğru olmadığını belirten Göktaş, “Maske, mesafe, dezenfektan konusunda devletin kolluk birimi, Belediyelerin zabıtaları başta olmak üzere tüm birimleri teyakkuz halinde olmalı ve piyasada denetim arttırılmalı. Hem satış hem üretim hem kullanım açısından denetim arttırılmalı. Aksine durum, salgının daha da yayılmasına sebep olacaktır” dedi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum