Reklam

ÇETKODER Başkanı Mustafa Göktaş: Bu linkleri tıklamayın!

ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Tüketiciler içlerinde bulundukları ekonomik sıkıntılar nedeniyle reklam ve ilan tuzağına can simidi gibi sarılmasınlar. Kimse kimsenin borcunu, bir çıkarı ve menfaati olmadan karşılamaz, ödemez. Sosyal medyada yer alan bu linkleri tıklamasınlar.”

ÇETKODER Başkanı Mustafa Göktaş: Bu linkleri tıklamayın!
23 Kasım 2020 - 11:44 - Güncelleme: 23 Kasım 2020 - 11:55

Ülkece ekonomik ve sosyal anlamda zor günlerden geçerken yeni dolandırma usullerinin, fırsatçı, sahtekâr ve dolandırıcıların türediğini söyleyen Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, insanları dikkatli olmaya, devlet birimlerini de harekete geçmeye çağırdı.

Aynı zamanda iktisatçı olan Mustafa Göktaş, “Biz her zaman söylüyor ve uyarıyoruz. Vatandaşlar kolaycılıktan vazgeçsinler. Elbette ekonomik sıkıntı çekenlerimiz var. Herkes hayatı güllük gülistanlık yaşamıyor. Bir zamanlar bankaların kredi kartı ve kredi tuzakları ile mağdur olan vatandaşlarımız şimdilerde türeyen yeni tip nitelikli ve eğitimli dolandırıcılar sayesinde ileride telafisi güç ve imkânsız mağduriyetler yaşıyorlar. Gülmeyin. Dolandırılanlar arsında eğitimli, kariyer sahibi, (mimari mühendis, doktor, polis, gazeteci v.b. gibi) insanlar bile var. Bize yapılan başvurularda değerli tüketici mağdur vatandaşlarımıza, kurulduğumuz günden bu yana, her zaman her işimizde olduğu gibi hiçbir ücret almadan, hukuki yolu, şikâyet merciini, hak arayacağı makamları gösterdiğimiz gibi, dilekçelerini de yazıp veriyoruz. 5-10-20-30 bin lira kaptıranlar var. Şu ana kadar bir yâda iki başvurucunun Kaptırdığı parayı kurtarabildik. Ama burada tüketicimizin uyanık davranıp tüm ekran görüntülerini alması, adım adım yaptığı her işi kayda alması, yaptığı tüm telefon görüşmelerini kayda alması, ilgili bankayı aynı gün işlem yaptıktan sonra uyarması ve bunu kayda alması onları haklı çıkardı. Tüketicimiz an be an yazışmalarını kaydetmemiş olsa, ekran görüntülerini almamış olsa, yaptığı telefon görüşmelerinin arama kayıtlarını silmiş olsaydı yanmıştı. Parasını geri alamayacaktı. İşin aslı zaten dolandırıcılar oldukça çoklar ve bunları bulmak mümkün değil. Yurt dışından organize oluyorlar. Parasını kurtaran kardeşlerimiz, paranın çekildiği banka belli olduğundan, banka kendine yapılan uyarılara rağmen, sahtekârlara ödemeyi yaptığı için, hatasını anladığından, banka parayı müşterilerinin hesabına geri yatırdı. Fakat dolandırıcılar her gün yeni bir sayfa açıp link veriyorlar. Sosyal medyada bu çok sayıda var. Millet ayıktı mı o sayfayı kapatıp başka sayfadan dolandırmayı sürdürüyorlar. Savcılık makamı mağdurların yaptığı başvurular ile haberdar olunca soruşturma başlatıyor. Elbet ceza alacaklar. Yakalanırlarsa. Yakalanmaları kolay olmuyor. O nedenle Vatandaş çok mağdur oluyor” dedi.

Ekonomik bunalımı fırsata çeviren kişi, kuruluş ve organize çetelerin sosyal medyayı kullanarak sponsorlu reklam bile verdiklerine değinen Göktaş, “Hiç çekinmeden devletimizin cumhurbaşkanlığı forsunu, devletin çok ciddi kuruluşların arma ve logolarını koyarak sayfa açıyorlar. Kredi kartı aidatlarınızı ödüyoruz, borçlarınızı ödüyoruz gibi şirin ve şekerli söylemler ile reklam yapıyorlar. O linki tıkladığınızda karşınıza profesyonelce hazırlanmış bir sayfa çıkıyor ve tıklaya tıklaya işlem yaparken bir bakıyorsunuz ki dolandırılmışsınız. Birçok tüketicimiz bu şekilde dolandırıldı. Çünkü devletin resmi makamlarını ismi, forsunu kullanmaktan geri kalmıyorlar” diye konuştu.

Bu dolandırıcıların, haklarında savcılığa şikâyet yapılıp, ilgili bankalara şikâyetler gider gitmez sayfalarını kapatıp yenilerini açarak sahtekârlığa devam ettiklerine dikkat çeken ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, “Şimdi sizlere sunacağım ekran görüntülerinin linklerini saklı tutuyorum. Bunlar Cumhurbaşkanlığı gibi, TRT gibi makamların ad ve forslarını kullanmaktan da çekinmiyorlar. Devletin kendi kurumsal sitesi var, sosyal medyada böyle reklam yapmaz. Bu reklam ve ilanlara sakın kanmayın, sonrasında yanmayın” dedi.

Tüketicilerin içlerinde bulundukları ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu tür reklam ve ilan tuzağına can simidi gibi sarılmamaları yönünde uyaran Göktaş şu bilgilendirmeyi yaptı, “Kimse kimsenin borcunu, bir çıkarı ve menfaati olmadan karşılamaz, ödemez. Sosyal medyada yer alan bu linkleri tıklamasınlar. Başlarına bu tür bir olay geldiğinde ise hiç vakit kaybetmeden savcılıkların yolunu tutsunlar ve ifade verip şikâyetçi olsunlar. Kaptırdıkları para için ise, yaptıkları tüm iş ve işlemleri kayıt altına aldılarsa, Kaymakamlıklardaki tüketici hakem heyete başvursunlar. Bu arada yaptıkları telefon görüşme kayıtlarını, bilgisayar ekran görüntü kayıtlarını mutlaka muhafaza edip, savcılıklara öyle gitsinler. Sonuç almaları kolay olur.”


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum